Yörüklerin İzinde Toroslar

Tam hazır bir rota değil toparlandıkça bilgiler eklenecek düzenlenecek.Yarım yamalak haliyle paylaşmamın nedeni aşama kısmını anlatma gayrettimden.

Bu benim hayalimdir tüm Toroslar’ı bisikletimle karış karış kültürünü tarihini öğrenerek daha yoğun hissedip kavramak.

Müziği üç tellisi ,boğaz havası halk oyunları,deve güreşleri,ürettikleri yoğurttan tutunda şivesine kilimindeki nakışına varana kadar çok zengin bir değer.Bu kültür günümüz yozluğundan dahi etkilenmeden yaşıyor… Toroslarda,kıl çadırda,bir köy düğününde….

 

Arkadaşlar gidip Toros Dağlarına bakınız;

eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa,
şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla Türk’ü yenemez.

Mustafa Kemal ATATÜRK

av3.jpg

 

Biz Göçmeden Yaşamayız…

bbc nin belgeseli

Doğa Derneğinin belgeseli

Teke Bölegsindeki Yaylalara sefer düzenlemek farklı şekillerde de olsa vardı hep aklımda.Kendi imkanımca yayla haritası çıkarmak ve hikayelere tanıklık etmek bunu belgesele dönüştürerek kaybettiğimiz parçamızı tamamlamak.İnsanlık gelişti eyvallahta bu gelişim bizi biz yapan bütün değerleri aldı götürdü birçok kodumuzu bozan kavram oluşturdu.Özümüze özlem duymaya başladık gereksiz kaygılara teslim olmak mecburiyetinde kaldık.Bizi biz yapan değerlerimiz geçmişimizde gizli.Doğada olmak…Serdar KILIÇ abimizin güzel bir söylemi vardır Doğada nesli tükenen çoçuktur.Biz gelişmiyoruz tükeniyoruz ve iyiye dayir ne varsa tüketiyoruz.

Prof.dr Durmuş YILMAZ’yazısıyla devam edelim

”Türklerin tarih içindeki uzun yolculuklarının zorunlu kıldığı bir hayat tarzı vardır. Türk Boyları, Aşiret ve Oba şeklindeki gruplar halinde, sayıları yüzbinlerle ifade edilen koyun ve keçi sürüleri ile, Orta Asya’dan Anadolu’ya; Anadolu’dan da Rumeli’ye uzanmışlardır. Osmanlı devletinin iskan siyasetinin ana unsuru Yörüklerdir. 1356 yılından itibaren Rumeli topraklarına yerleştirdikleri Yörüklerle, bölgenin genel nüfus yapısını değiştirmişler, Balkanların, Türk ve İslam karakteri kazanmasını sağlamışlardır. Gururla ve övünçle ifade etmeliyiz ki, devletimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal de, fetihler zamanında , muhtemelen 16. yüzyıl başlarında, Karaman bölgesinden Rumeli’ye gönderilerek iskan edilen Yörüklerdendir.

Bu gün Türkiye’nin her yerinde , Türk kültürünü özü ve aslı ile yaşayan ve yaşatan Yörükler, Milletimizin birlik ve beraberliğinin sağlanmasında , ırksal fanatizmden ve dinsel ham yobazlıktan uzak kalarak Türklerin eşsiz hoşgörülerinin bir timsali olmuşlardır.”

YÖRÜKLER

8sarikeceli

Yörük, göçebe yaşam tarzını seçmiş Türkmenlerdir. Anadolu’da yaylak-kışlak hayatı yaşayan Türkmen aşiretleri (obaları) için de kullanılır. Anadolu halkının çok önemli nüfus çoğunluğunu oluştururlar.

Yörüklerin kışlak, yaylak ve güzleklerine belli bir yolu vardır. Bu yoldan başka bir yolla göç yapılmaz. Kışı sahilde geçiren Yörükler mayıs ayının başında göç hazırlığına başlarlar. Göç günü, üç dört gün öncesinden bey tarafından duyurulur. Göçler genellikle perşembe günleri yapılır. Göç günü gelince davarlar, koyunlar çanlarla donatılır ve şafakla yola çıkılır. Gün ağardıktan sonra da develere yükler sarılır, üzerine işlemeli kilimler atılır, deve havutlarına büyükçe, başlıklarına ise küçük çanlar takılır. Develer arka arkaya bağlanır, önde bir merkep vardır. Merkebi, en güzel elbiselerini giymiş kirmen eğirin bir gelin çeker. Şayet gelinin bir ara herhangi bir işi çıkarsa bu işi ihtiyarlar yapar, Ama onlar bu işi merkebe binerek yaparlar. Artık göç başlamıştır. Delikanlılar göçü at sürerek ve silâh atarak şenlendirirler.

yorukler-bir-cesit-yoruk-evi.jpg

Yola çıkan hayvanlar ve insanlar hiç durmaksızın yürürler, ta ki konaklayacakları yere varıncaya kadar. Bu yolculukta sadece develere on dakika ihtiyaç molası verilir. Konaklama yerleri asırların verdiği deneyimlerle belirlenmiştir. Konaklama esnasında develerin yükü çözülür, yağmurlu havalar dışında çadır kurulmaz. Yağmur bitmeden de yola çıkılmaz. Konaklama yerinde muhakkak su vardır. Akarsu yoksa sarnıçlar vardır. Bu yolculuk eskiden en az bir aya sürerdi. Yolculuk esnasında hiç bir zaman yemek pişirilmez. Ekmek, peynir, çökelekle açlıklarını giderirler.

 Osmanlı Devleti kayıtlarında “Yörükan Taifesi” olarak adlandırılan Yörükler kendi aralarında “Aşiret” ya da “Oba” dedikleri geniş aileler halinde yaşarlardı. Bu aşiretler arasında Antalya yöresinde en bilinenleri Karakoyunlu, Akkoyunlu, Tekeli, Karakeçili, Akkeçili, Sarıkeçili, Aksığırlı, Fettahlı, Hacımehmetli, Güzelbeyli, Honamlı (Recepli ), Ötgünlü, Saçıkaralı, Töngüşlü, Kızılışıklı, Çoşlu, Solaklı aşiretleridir.

Hüseyim Çimrin

 

Toroslar

 • Batı Toroslar

  harita-akdeniz-bolgesi.jpg

  Batı Toroslar

  Akdağlar, Bey Dağları, Katrancık Dağı, Geyik Dağları

  Orta Toroslar

  Akçalı Dağları, Bolkar Dağları, Aladağlar, Tahtalı Dağları

  Güneydoğu Toroslar

  Nurhak Dağları, Malatya Dağları, Maden Dağları, Genç Dağları, Bitlis

   

Hevesim tüm toroslara sefer etmek.Spiker tabiriyle sahada basmadık yer bırakmamak.

ANTALYA

Serkiz Yaylası,imecik

Finike – Ördübek Yaylası

Yaylaya,Finike-Elmalı karayolunun 41. km.’sinden sonra 6 km.’lik stabilize bir yolla ulaşılır. Yayla çevresinde bulunan Arif Köyü’ndeki antik “Arycanda” kenti, gezilebilecek yerler arasındadır.

Saklıkent (Saklı) Yaylası

Antalya’nın kuzeybatısında Beydağları silsilesinin ortalarında 1.850 m. rakımda bulunan Saklıkent Yaylası’na, Antalya’dan 10 km.’si asfalt 40 km.’si stabilize olan güzel manzaralı bir yolla ulaşılırAntalya halkının yoğun olarak rağbet ettiği yaylanın çevresinde bulunan Karçukuru, Fesikan, Yazır, Moryer, Fesleğen yaylaları, Yazır sırtları, Bereket ve Eren Dağı yöreleri, doğa yürüyüşüne, kamp kurmaya ve piknik yapmaya elverişlidir.

Söbüce Yaylası

Beydağı Yaylası

Söğütcuması Yaylası

Üçoluk Yaylası

Kemer’den Üçoluk Yaylası’na, çam ağaçları arasından geçen 37 km.’lik stabilize bir yolla ulaşılır.Antalya’nın güneybatısında, yaklaşık 1.500 m. yükseklikte bulunan yayla, zengin flora ve faunaya sahiptir.

Alanya Yaylaları

Kaş – Sapadere – Tokar ve Söğüt Yaylaları

Alanya’ya bağlı Demirtaş Nahiyesinin kuzeyinde Toros Dağları’nın iç kısımlarında bulunan bu yaylalara, Demirtaş’tan stabilize bir yolla ulaşmak mümkündür.

Kaş Yaylası, Alanya’ya 30 km., Sapadere Yaylası 35 km., Tokar Yaylası 40 km., Söğüt Yaylası ise 50 km. mesafededir. Yaz boyunca bu yaylalara Alanya’dan toplu taşıma imkanı vardır.

 

Alanya – Dereköy Yaylası

Dereköy’e, Alanya’dan 30 km.’lik asfalt yolla ulaşabilirsiniz.

Akseki – Piser Yaylası

Akseki’ye 11 km. uzaklıktadır. Yolun 9 km.’si asfalt, 3 km.’si stabilizedir.

Yayla civarındaki Akşahap Köyü, Manavgat Çayı, ender rastlanan mağaralardan Altınbeşik Mağarası (10 km.) görülmeye değer.

Salamut YAYALASI

İbradı Yaylaları

Maşad – Kocaoluk – Sütleğen – Elmalı – Gebesin – Söğütbeli – Sülek Yaylaları

Bu yaylalar, İbradı İlçesinin kuzeyindeki İbradı-Beyşehir yolu üzerinde ve yakınındadırlar.

Yaylalar, genelde Hasan Dağı eteklerinde 1200-1500 m. yüksekliktedir. Taştan basit evlerin bulunduğu yayla ve çevresi, ardıç, çam, köknar ve sedir ağaçları ve meyve bahçeleri ile kaplıdır. Üzüm bağları ve yöresel şarabı ile meşhur olan İbradı İlçesi, eski Türk evlerinin bulunduğu ender yörelerdendir. Türkiye’nin en büyük mağaralarından olan Altınbeşik Mağarası (12 km.) ve 15 km. uzaklıktaki Düdencik Mağarası gezilmelidir.

 

Serik Yaylaları

Beşkonak – Altınkaya (Zerk – Selge) – Ballıbucak Köyü – Gödre ve İkiz YaylalarıSerik İlçesinden narenciye bahçeleri, maki ve çam ağaçları arasından geçen 35 km.’lik asfalt bir yolla Beşkonak Nahiyesine varıldıktan sonra, Beşkonak Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisinden geçen 10 km.’lik stabilize yolla Altınkaya (Selge-Zerk Antik Kenti) Köyüne ulaşılır. Altınkaya-Ballıbucak köy yolunun 3. km.’sinden sola dönülerek 3 km.’lik patika yolla İkiz Yaylası’na ulaşılır.

Antalya’nın kuzey-kuzeydoğusunda Kuyucak Dağı eteklerinde bulunan yaylalar, 1.600-1.900 m. yüksekliktedir. Maki, çam, köknar, ardıç, sedir ormanları ile içice bulunan bu yaylalarda kamp kurarak, yayla yaşamının sakinliğine tanık olabilir, yırtıcı kuşları gözetleyebilir ve doğanın güzelliklerini izleyebilirsiniz.

Serik – Ovacık Yaylası

Ovacık Yaylası’na, Serik İlçesinden 36 km.’lik, 7 km.’si asfalt, kalanı stabilize yolla ulaşılır. Yaylaya ayrıca, Serik-Antalya karayolunun 8. km.’sinden sağa dönülerek, Candır-Alacami-Etler köyleri üzerinden toplam 48 km.’lik yolla da gidilebilir.Serik İlçesinden itibaren narenciye bahçeleri içerisinden geçen, rakım yükseldikçe maki ve çam ağaçlarının çevrelediği yayla yolunun manzarası etkileyicidir. Nanalı Yaylası girişinden itibaren yer yer Serik ve Akdeniz’in eşsiz güzellikleri tablo gibi gözler önüne serilir.

Gerek Ovacık Yaylası’nda, gerekse Nanalı Yaylası’nda yerleşim yoktur. Nanalı’da, dere kıyısında kamp yapmak için elverişli yerler vardır. Ama kamp için gerekli malzemeler getirilmelidir.

Bozburun Dağı Kurucaova yaylası

Karlağan Yaylası,nanalı yaylası,pınarcık yaylası ovacık dağı

akdağlar subaşı yaylası,ikiz göl,evkaya

belen yaylası,çukur yayla

İmecik Köyü Çakmaklı Yaylası.palaz yaylasıÜçsöğüt Yaylası

Çukurardıç Yaylası

MUĞLA

Mahya (Eren)ÇiçekbabaKaunos ve BiyblisAygır-Şimşir-Gelin ve Bebeği, Köyceğiz GölüGuguk Kuşu ve Kuzulu Koyun ve İki Kardeş yörenin efsaneleridir

Ağla Yaylası / Köyceğiz – Ağla Köyü (Yaylası)

Köyceğiz’in anayola iki çıkışının ortasında kalan 3 km.’si asfalt 15 km.’lik yol tırmanıldıktan sonra muhteşem yayla köyü Ağla’ya ulaşılır. Köyceğiz’den minibüsler de çalışır. Yayla 800 m. yüksekliktedir. Çepeçevre ormanı ve buz gibi kaynak suları ile ünlüdür. Asırlık çam, çınar ağaçları, meyve ve sebze bahçeleri göz alıcıdır. Köyceğiz bölgesinin özgün ahşap yayla evleri, doğanın güzelliklerine güzellik katar. Ahşap yayla evlerinde doğayla başbaşa tatil geçirmek isteyenler için ideal bir yerdir. Ağla-Acılık Mevkiindeki mesire yerlerinde ziyaretçiler, güzel ve doğal bir çevrede keyifli bir gün geçirebilirler. En genci 600 yaşında olan dev çınar ağaçları, yörenin en tipik özelliğidir.
Salkım söğütler, çınarlar ve güllerin süslediği Ağla Köy Meydanında bir kır lokantası hizmet vermektedir. Burada müşterilere saç kavurma ve alabalık gibi her yerde bulunabilecek seçeneklerin yanı sıra, “Borana” gibi yöreye özgü yiyecekler de ikram edilir.
Yayla çevresinde bulunan 2000 m. yükseklikteki Kartal Gölü, her yıl Ağustos ayının 3. Perşembe’si, yüzlerce kişinin katıldığı “Mahya ve Çiçekbaba Şenliği”ne sahne olur. Şenlikte koyunlar ve oğlaklar kesilir, ocaklarda etler pişirilir, folklor gösterileri ve diğer etkinlikler gerçekleştirilir. Kartal Gölü’nün üzerinde de, 2.295 m.’lik daha yüksek bir zirve vardır ve Sandras (Çiçekbaba) olarak bilinir.
Ağla Yaylası ile Çiçekbaba Yaylası arasındaki 18 km.’lik trekking yolu bilinen bir güzergahtır. Çiçekbaba Yaylası’nda bulunan göl kıyısı, kamp kurmaya elverişlidir.
Yayladan tüm temel ihtiyaçların karşılanması mümkündür. Postane, market, lokanta gibi hizmet birimleri mevcuttur.

 

Fethiye – Karabel ve Kuyucak Yaylaları

Bu yaylalara, Fethiye-Korkuteli-Antalya karayolunun 49. km.’sinden güneye dönülerek 3 km.’lik stabilize yolla ulaşılır. Fethiye-Korkuteli-Antalya arasında çalışan araçlarla da yaz kış bu yaylalara gidilebilir.Tamamen bâkir olan bu yaylalar, dağ çayırları, kır çiçekleri, sedir ve asırlık ardıç ağaçları ile kaplıdır. Anadolu’da yayla geleneğini yüzyıllardır sürdüren Yörükler, yüksekliği 1.300 m. olan bu bereketli yaylalarda, kıl çadırlarını kurarak beş ay boyunca hayvanlarını otlatırlar.

Fethiye’nin diğer bir önemli yaylası da, ilçenin 25 km. güneydoğusundaki Dokuzgöl Yaylası’dır. Fethiye halkının ve çevredeki Yörüklerin yaylası olan Dokuzgöl Yaylası’nda yapılaşma yoktur. Temiz havası, zengin doğası ve güzel manzarası ile gezilmeye değer bir yayladır.

 

Kavaklıdere – Gökçukuru Yaylası

Kavaklıdere İlçesinin güney-güneydoğusunda bulunan yaylaya, orman içinden geçen 14 km.’lik stabilize yolla ulaşılır. İlçeden düzenli olarak vasıta bulunabilir.1.700 m. yükseklikteki yayla, tamamen bakir olup, çam ağaçları, dağ çayırları ve kır çiçekleri ile kaplıdır. Toros Laleleri’nin (kırmızı ve ebruli renkli) tamamen doğal ortamda yetiştiği yayladan, Kavaklıdere İlçesinde üretilen hediyelik bakır el sanatı ürünlerinden satın almak mümkündür. Orman Bakanlığı’nca yaptırılan oberj biçiminde, -genellikle sporculara hizmet veren- konaklama ünitesi bulunur. Yayladan temel ihtiyaç malzemeleri temin edilebilir.

 

Menteşe Beldesi – Yerküpe ve Ötekaya Yaylaları

Menteşe Beldesi’nin güneydoğusundaki Yerküpe Yaylası’na 8 km.’lik stabilize yolla ulaşılır. Menteşe’den toplu ulaşım imkanı vardır.Çam ormanları ve çınar ağaçlarıyla çevrelenmiş yaylada, yöre halkının kullandığı basit yayla evleri vardır. İçinde sarkıt ve dikitlerin bulunduğu, iki çıkışı olan yeraltı mağarası da gezilebilir.

Menteşe Beldesi’nin kuzeybatısındaki Ötekaya Yaylası’na ise 4 km.’lik stabilize bir yolla ulaşılır. Beldeden düzenli olarak toplu taşıma araçları çalışır. 900 m. yükseklikteki yayla, çam ormanları ile çevrelenmiştir. Meyve ağaçları ve sebze bahçeleri ile bütünleşmiş yayla evleri, taş ve ahşap malzemeden yapılmıştır. Yayla sakinleri tarafından dokunan ünlü Menteşe halılarından satın alınabilir.

 

Fethiye – Baba Dağ

Fethiye’den Ölüdeniz’e giden asfalt yolun 6. km.’sinden ayrılan 17 km.’lik dağ yoluyla ulaşılır.Mayıs ayı sonunda Toros Laleleri’nin ve diğer kır çiçeklerinin süslediği eşsiz manzara ve doğal güzelliklere sahip Baba Dağ, kampçıların ve yamaç paraşütçülerinin de gözde mekanlarındandır. Gidenler, çadır ve temel ihtiyaç malzemelerini de beraberlerinde götürmelidir.

Burdur

Merkezde Çamoluk(Aziziye) Yaylası, Gölhisar Böğrüdelik, Ko­ca Yayla Yaylası, Eşeler Yaylası, Kemer Bozdağ, Kozpınar Yaylası, Altınyayla Kırkpınar, Kirazlı Yay­lası, Sığırkulağı, Fatmapınarı Ka­dıpınarı, Marmarlı, Çukuryurt, De­detaş, Bucak Kumar ve Kestel Yaylası, Kocayayla, Başpınar Yay­lası, Bayındır Yaylası, Menekşeli Düz ve Eğneş Yaylaları ile Kara­caören ve Karacaören II Baraj gö­lü çevresindeki yaylalardır.az aylarında, Ağlasun Akdağ Yaylası, Altınyayla Kırkpınar Yaylası, Bucak Kestel ve Kumar Yaylaları, Kemer Akpınar Yaylası, Gölhisar Koca Yayla ve Böğrüdelik Yaylası ile Yusufça Yaylası, Yeşilova Eşeler Yaylası ve merkez Aziziye Yaylası bölge insanları için önemli yaylalardır.

ISPARTA

KARAMAN

KONYA

 ADANA

Çukurova’da ve Adana’da yazlar sıcak geçtiği için, yöre halkı geleneksel olarak yaz aylarında uzunca bir süre yaylalarda konaklarlar. Genellikle 600 m. yükseklikten sonra başlayan Adana Yaylaları, gerek serinlikleri, gerekse iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlarının sağladığı bol oksijenli havası ve doğal güzellikleriyle çok rağbet görmektedir. Halkın bir kısmı, yazı aileleriyle birlikte yaylalarda geçirmeyi, şehir merkezindeki iş yerlerine de bu yaylalardan gidip gelmeyi tercih ettikleri için ulaşım imkanları da kolaydır. Adana’nın önemli yaylaları aşağıda kısaca tanıtılmaktadır.

Pozantı – Akçatekir Yaylası

Pozantı İlçesine 17 km. uzaklıktaki yayla, Adana-Ankara E-90 otoyolunun 95. km.’sindedir. Yolun her iki yakasında çok geniş bir alana yayılmış olan yaylaya, şehirlerarası otobüsler ve Adana ile Tarsus’tan yolcu taşımacılığı yapan otobüs, minibüs ve midibüslerle yaz-kış günün her saatinde gidilebilir.Bürücek Yaylası, Akçaköy ve Tekir Yaylası’nın birleşmesiyle oluşan Akçatekir Beldesi’nin bir mahallesi konumundadır. Çam, ardıç ve meyve bahçeleri arasında kurulmuş olan yaylada, yayla mimarisine uygun ahşap yapıların yanında çok sayıda mimari tarzın her türlü örneklerini görmek mümkündür.

Yaylanın kuzey ve güneyinde bulunan ve yaylaya 2 km. mesafedeki Osmanlı (İbrahim Paşa) tabyaları ile Orman İşletme Müdürlüğü’nün Yaban Keçileri Üretme İstasyonu, yayladaki diğer gezilebilecek yerlerdendir. Ayrıca 1 Eylül tarihinde Akçatekir Yaylası Geleneksel Yayla Şenliği yapılmaktadır.

Yaylada kamp yapılabileceği gibi, 7 km. uzakta Pozantı İlçesindeki turistik tesislerde de konaklanabilir.

Pozantı – Armutoluğu Yaylası

Pozantı-Ankara yol ayrımından doğuya doğru (Sarmısak Dağı) dönülerek, 13 km.’lik çam ve köknar ormanları arasından geçen yolla ulaşılır.Tamamen bakir durumda olan yayla, sedir, köknar, ardıç ağaçları, kır çiçekleri ile insanı büyüler. Sarmısak Dağı’nın eteğinde bulunması nedeniyle, yaban hayatı bakımından da çok zengindir. Buz gibi kıvama sahip olan bol su kaynakları mevcuttur.

Yaylada yapı bulunmamaktadır. Kamp yapacakların, çadır ve temel ihtiyaç malzemelerini yanlarında getirmeleri gerekir.

Pozantı – Asar Yaylası

Pozantı-Çamardı ilçelerine giden asfalt yolun 14. km.’sinden kuzeybatıya (sola) dönülerek 1.5 km.’lik stabilize yolla ulaşılır. Pozantı’dan minibüs de bulunabilir.Yörenin yayla mimarisine uygun ahşap ve taşlardan yapılan yayla evleri, çam, köknar, sedir ağaçları ve meyve bahçeleri ile iç içedir. Yaylada elektrik mevcuttur.

Kamp için çadır ve temel ihtiyaç malzemeleri getirilmelidir.

Pozantı – Fındıklı Köyü (Yaylası)

Pozantı-Çamardı karayolunun 10. km.’sindedir. Pozantı İlçesinden minibüs bulunabilir.

Yayla köyü, bağlar ve bahçeler arasında kurulmuştur. Alt yapısı kısmen tamamlanmış olan yaylada, sağlık ocağı hizmet vermektedir.

Köyde, kır lokantaları, kahve, bakkal bulunmaktadır.

Pozantı – Belemedik Yaylası

İl merkezine 117 km., Pozantı İlçesine 10 km. uzaklıkta bulunan bu yaylaya, Anbaş Köyü içinden geçen stabilize yolla ulaşılır.Zengin doğa manzarası ile tamamen bâkir durumdadır. Çakıt Çayı kıyısında kurulmuş yaylada, ahşap ve taştan yapılmış yayla evleri bulunur. Ayrıca I. Dünya Savaşı’nda burada görev yapan Alman personelden kalan yapılar ve mezarlık mevcuttur. Yaban hayatı yönünden zengin olan yaylada, yaban keçisi, yaban domuzu ve yırtıcı kuşlar gözetlenebilir.

Çakıt Çayı kıyısındaki taştan ve ahşaptan yapılmış yayla evlerde konaklanabilir. Kamp için çadır ve temel ihtiyaç malzemeleri getirilmelidir.

Aladağ (Karsantı) – Meydan Yaylası

Aladağ İlçesinden 6 km.’lik stabilize bir yolla ulaşılır. İlçeden minibüs ve taksi bulmak mümkündür.

1.700 m. rakımda bulunan yayla, ardıç, çam, köknar, sedir ağaçları ve meyve bahçeleri ile iç içedir. Telefon ve elektriğin mevcut olduğu yaylada, yayla mimarisine uygun ahşap ve taş yapılar bulunmaktadır.

Ormanlık alan kıyısına kamp kurulabilir. Yaylada kır lokantaları (et ağırlıklı), kahveler, bakkallar hizmet vermektedir.

Aladağ Ağcakise – Başpınar – Bıcı ve Kosurga Yaylaları

Birbirlerine kısa mesafede (3-5 km.) bulunan bu yaylalara stabilize yolla ulaşım sağlanmaktadır.Son derece bakir durumda olan yaylalar, ormanlık alan içindedir. Yakındaki Zehli Kalesi görülmeye değer yerlerdendir.

Kamp kurmak isteyenler çadır ve temel ihtiyaç malzemelerini beraberinde getirmelidir.

Karaisalı – Kızıldağ Yaylası

Karaisalı İlçesinden 27 km.’lik asfalt bir yolla ulaşılır.Adını Kızıldağ’dan alan yaylaya, yöre halkı yoğun olarak rağbet etmektedir. Elma, armut, kiraz, vişne, ceviz ağaçları ile iç içe olan yaylada yaban hayatı da oldukça zengindir. Kızıldağ’a yaya yürüyüş yapılabilir.

Yaylada, kır kahveleri, kır lokantaları bakkallar, fırınlar, kasaplar hizmet vermektedir.

Feke – İnderesi Köyü (Yaylası)

Feke İlçesinden 59 km.’lik stabilize yolla ulaşılır.Tamamen bağ ve bahçeler arasında kurulmuş olan yaylada, otantik köy yaşamını bulmak mümkündür. Alt yapısı tamamlanmış olan yaylada sağlık ocağı, jandarma karakolu hizmet vermektedir. Köy halkı tarafından, Yahyalı tipi halı, kilim, çorap türü dokumalar üretilip satılmaktadır.

Kır lokantaları, bakkal, fırın vardır.

Tufanbeyli – Kürebeli Yaylası

Tufanbeyli İlçesinin kuzeyine düşen yaylaya 10 km.’lik stabilize yolla ulaşılır.

Tamamen bakir durumda olan yaylada, sulama amaçlı bir gölet bulunmaktadır.

Kamp kurmak isteyenler, çadır ve temel ihtiyaç malzemelerini beraberinde getirmelidir.

Saimbeyli – Çatak Yaylası

Saimbeyli-Tufanbeyli kara yolunun 2. km.’sinden sola dönülerek bahçeler arasından geçen 3 km.’lik stabilize yolla ulaşılır. Saimbeyli’den belediye otobüs seferleri yapılmaktadır..Dağın yamacından akan küçük şelalelerin beslediği anıt çınar ağaçlarının gövde ve dalları üzerine kurulmuş çardaklarda piknik yapılabilen çok güzel bir yayladır. Bol su kaynakları olan Çatak Yaylası, Saimbeyli İlçesinin su ihtiyacını da karşılamaktadır.

Orman İşletmesi’ne ait küçük bir dinlenme tesisi bulunmaktadır.

Saimbeyli – Tufanbeyli – Obruk Yaylası

Saimbeyli-Tufanbeyli karayolunun 35. km.’sinde, yolun her iki yanında yer alır.Yörükler tarafından tercih edilen yayla, tamamen bakir durumdadır. Ardıç, karaçam, sedir ağaçları ve kır çiçeklerinin çevrelediği ekilebilir alanlara, buğday ve arpa ekilir.

Yaylada yapı bulunmamaktadır. Kamp yapacakların çadır ve temel ihtiyaç malzemelerini yanlarında getirmeleri gerekmektedir.

Kozan-Horzum Yaylası ve Çulluuşağı Yayla Köyü

Kozan İlçesini, Feke-Saimbeyli-Tufanbeyli ilçeleri ile Kayseri İline bağlayan karayolunun 25. km.’sinde Horzum Yaylası, 31. km.’sinde de Çulluuşağı Köyü (Yaylası) karşınıza çıkar. Bu yaylalara, yaz kış otobüs ve minibüs seferleri yapılmaktadır.Horzum Yaylası, çam, çınar ağaçları, üzüm bağları ve meyve ağaçları ile iç içedir. Yayla mimarisinin güzel örneklerinden olan ahşap evlerin bulunduğu bu yaylalarda, alt yapı ihtiyaçları giderilmiş olup, sağlık ocağı hizmet vermektedir.

Adı geçen yaylalarda kamp yerleri, bakkallar, kır kahve ve lokantaları bulunmaktadır.

Kozan – Göller Yaylası

Kozan İlçesine 40 km. uzaklıktaki yaylaya stabilize yolla ulaşılmaktadır. Yaz aylarında Kozan İlçesinden minibüs bulmak mümkündür.Ormanlar ve kır çiçekleri ile kaplı bulunan yaylada, elektrik ve telefon mevcuttur.

MERSİN

İçel, Mut, Silifke, Anamur civarında yoğunlaşan Toros Dağları’nın yamaçlarındaki İçel yaylaları, yaz sıcağından bunalıp, doğanın keyfini çıkarmak isteyenlerin uğrak noktasıdır. Aşağı kesimlerde oturan halkın, sıcakların etkisinden korunmak için, yazı yaylalarda geçirmesi eskiden beri süregelen bir adettir. Ayrıca Yörüklerin yoğun olarak yaşadığı İçel ve çevresindeki yaylalarda, göçerlik de halen yaygındır. Yaz aylarında yaylalar, göçerler ve yaylacılarla birlikte yerli ve yabancı konuklarını ağırlarlar.

Toros Dağları’nda defne, yabani zeytin, keçiboynuzu, zakkum, kuruyemiş, mersin ağacı ve böğürtlen gibi bitkiler yetişir. Meşe, kızılçam, karaçam, sedir ve ardıç ormanları farklı bölgelerde ve formasyonlarda görülür. Özellikle aromatik bitki örtüsünden siklamen, sahlep, kekik ve nane İçel yaylalarında ve Toros Dağları’nda çok yetişen bitki türleridir.

Bölgedeki uygun coğrafi ve iklim koşulları, floristik zenginlik, hayvan varlığında da tür ve çeşit zenginliğine sebep olmuştur. Bölgede pek çok yaban hayatı koruma ve üretme sahası olup, yaban keçisi, doğan, şahin, atmaca, yaban domuzu, tavşan, keklik sıkça görülen hayvanlardandır.

Çamlıyayla (Namrun)

Çamlıyayla, tarihî Namrun Kalesi eteklerinde kurulmuş eski bir yayla yerleşimidir. Yayla, Toros Dağları’nın ormanla örtülü yamaçları, özgün mimarisini koruyan yayla evleri, bol güneşli yeşil ortamı, serin havası ile çok sayıda doğal güzelliği bünyesinde barındırır.Külpet Dağı’nın eteğinde, 1.430 m. rakıma kurulan yaylaya İçel’den 90 km.’lik asfalt bir yolla ulaşılır. Çamlıyayla, çevresindeki tarihî ve doğal güzellikleri ile oldukça geniş bir alana yayılmıştır.

Yaban hayatı yönünden zengin olan bu yörede, Cehennem Deresi ve çevresi, yaban keçisi (capra aegagrus) koruma-üretme bölgesi ve avlak olarak değerlendirilmektedir.

Yaylaya 4 km. mesafedeki Cehennem Deresi Kanyonu, doğa yürüyüşü için ideal rotalardan biridir. Cehennem Deresi’nde sportif olta balıkçılığı yapılabilir, Namrun Kalesi ile Papazın Bahçesi gezilebilir.

İlçeye 15 km. uzaklıktaki, Papazın Bahçesi olarak bilinen mesire yeri, güzel bir vadide, asırlık çam ağaçları altında, -dinlenmek, yemek yiyip piknik yapmak için- ideal bir ortama sahiptir. Çamlıyayla-Tarsus asfaltı üzerinden, Çamlıyayla’ya 7 km. mesafedeki Fakılar yol ayrımından doğuya dönüldüğünde, Papazın Bahçesi’ne giden yola girilmiş olur. Yol güzergahında, 2.150 m.‘deki Büklüboyun Mevkiinin 4 km. aşağısındaki Kadıncık Deresi’ne giden yolda, “Ana Ardıç” adında 1.100 yaşında devasa bir anıt ağaç bulunur.

Güneş ışığını yere indirmeyen dev ağaçların gölgelik görevi gördüğü Papazın Bahçesi’nde, akarsular arasına yerleştirilmiş, piknik masaları vardır. Suların içinde, koyu gölgede, su şırıltıları arasında bu masalarda oturup yemek yemek, ayakları serin sulara sokmak yaşanası bir zevktir.

2.000 m.‘den sonra, orman sınırının üstündeki yerlerde, görülmeye değer, irili ufaklı 10 kadar krater gölü vardır. Bunlardan özellikle Çini Göl kenarında, dağcılar için kamp yapmaya uygun alanlar bulunur. Çamlıyayla İlçesi ile Toros Dağları arasında, 10 km. uzaklıkta Masat, 20 km. uzaklıkta Çatak, 30 km. uzaklıkta Saydiya ve Saybaşı Mevkileri, aralık-haziran ayları arasında karlı olup, buralarda kayak yapılabilir. Yörükler, yaz mevsiminde burayı yayla olarak kullanırlar.

TOROSLAR ve KIRLAR

Toroslarda ormanın bittiği yerden itibaren başlayan yerler halk arasında “kır” diye tabir edilir. Çamlıyayla’ya ilk içme suyunun geldiği Çatak yolundan gidildiğinde ise, Olucak’tan sonra Yayla gösteren mevki geçilince kırlar başlar. Buralarda Yayla gösteren, Çıkrıcak, Kurudere, Çatak, Bokluboyun, Yarıcak, Sayın dibi, Sayınbaşı, Çini Göl, Eğri Göl, Yazıgöl, Göğere, Kapı Göl, vb. isimleri olan kırlar yörüklerin ve arıcıların yazlık konaklama yerleridir.   Kozağacı yolundan gidildiğinde Seki ve Yağboluğu’ndan itibaren Meydan’a doğru uzanan kırlar ise, yerli yörüklerin yazlık yurtlarıdır. Kırlarda bitki örtüsü kekik, keven, şalgaba, dağ çayı vb. otsu bitkilerden ibarettir. Kırlar, Çamlıyayla’da arıların, koyunların ve keçilerin en iyi beslendiği ve en kaliteli hayvansal ürünlerin alındığı bölgelerdir. Çamlıyayla’nın merkezinden görünen dağların perde arkasındaki gizemli doğayı keşfetmek istemez misiniz?

Gözne Beldesi (Yaylası)

Yaz mevsiminde binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Gözne Yaylası’na, Mersin’den 27 km.’lik asfalt bir yolla ulaşılır. Ulaşımı kolaydır. Günün belirli saatlerinde Mersin’den minibüsler de çalışır.Mersin’in kuzeyinde, Toros Dağları’nın yamaçlarında ve 1.200 m. yükseklikte bulunan yaylanın etrafı çam, ardıç, meşe, elma, kiraz, vişne, ayva gibi ağaçlarla kaplıdır.

Özellikle Gözne Kalesi ve çevresi, kamp yapmak için ziyaretçilerin tercih ettiği alanlardandır.

Gözne Yaylası’ndaki 38 derece sıcaklığa sahip Gözne Kaplıcası ve çamur banyosundan da, çeşitli hastalıkların tedavisinde yararlanılmaktadır.

Soğucak (Bekiralanı) Yaylası

Mersin’in 24 km. kuzeyindeki yaylaya, Gözne Yaylası yolunun 23. km.’sinden sola dönülerek, 1 km. sonra ulaşılır. Günün belirli saatlerinde Mersin’den minibüsler de işler.Bir yayla köyü olan Soğucak’ta, İçel halkının yazlık evleri vardır.

Aslanköy Beldesi (Yaylası)

Mersin’den 52 km.’lik bir asfalt yolla ulaşılan Aslanköy Yaylası, meyve ve sebze bahçeleri ile iç içe, rahat ve huzurlu bir dinlenme mekanıdır. Yayla, yazın bunaltıcı sıcağından kaçıp, dağ havasının hoş serinliğini arayanlar için iyi bir seçimdir.Altyapısı tamamlanmış olan yaylanın 500 m. kuzeyinde, Şekersu Kayası yakınında bir yeraltı mağarası vardır. Aslanköy ile Gözne Beldesi arasındaki orman içinden geçen toprak yol yakınında veya orman kenarında kamp kurulabilir. Bölge ornitolojik (kuş gözleme) inceleme için çok uygundur.

Fındıkpınarı Beldesi (Yaylası)

Fındıkpınarı Yaylası’na, Mersin-Antalya karayolunun 12. km.’sindeki Mezitli Beldesi’nden kuzeye dönülerek, Toros Dağları yamaçlarına doğru çıkan 32 km.’lik asfalt yolla ulaşılır. İçel ve Mezitli Beldesi’nden günün belirli saatlerinde minibüs işler.Bakir doğası, bol oksijenli havası ile güzel bir yayladır.

Erdemli – Sorgun ve Küçük Sorgun Yaylaları

Toros Dağları’nın ortalarında bulunan Sorgun Yaylası’na Erdemli İlçesinden 41 km.’si asfalt, 4 km.’si stabilize bir yolla ulaşılır.Tepeler arasında küçük bir vadide kurulmuş olan Sorgun Köyü, elma bahçeleri içerisindedir. Erdemli, Tömük ve civar köyleri halkının yoğun ilgi gösterdiği Sorgun Yaylası’nda, tipik yayla evleri dikkat çeker. Güney yönünde, yola 1.5 km. uzaklıktaki tarihî gözetleme kulesi gezilebilecek yerlerdendir.

Erdemli-Sorgun Köyü yolunun 41. km.’sinden dönülerek 8 km.’lik stabilize bir yolla Küçük Sorgun Yaylası’na ulaşılır. Yaz aylarında Erdemli ilçesinden minibüs bulunur.

Yaylanın 2 km. doğusunda, yerden kaynayan suların bulunduğu mevkide kamp yapılabilir.

Yaylada kır kahvesi, et yemekleri sunan lokantalar, bakkallar vardır.

Mut- Kozlar, Dağpazarı, Sartavul Yaylaları

Mut İlçesinin 19 km. kuzeyindeki Kozlar Yaylası, zengin deniz fosil yataklarının bulunduğu dağ yamacına kurulmuş tarih ve doğanın kaynaştığı şirin bir yayladır.

Mut İlçesinden 36 km. kuzeyde bulunan Dağpazarı yayla köyüne 15 km.’si asfalt, 21 km.’si stabilize bir yolla ulaşılır.

Antik bir şehir kalıntısı üzerine kurulmuş olan yayla köyünde, bakkallar, kır kahveleri, sağlık ocağı, jandarma hizmet vermektedir. Köy ortasında bulunan kilise kalıntısı ve bir evin bahçesinde bulunan mozaikler görülmeye değer tarihî kalıntılardandır. Çevresi ardıç ve maki türü bitkilerle çevrili olan köyün, iç kısmı ise meyve ve sebze bahçeleri ile kaplıdır.

 

Mut-Karaman-Konya karayolunun 36. km.’sinde yer alan Sartavul Yaylası, Akdeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan Sartavul Geçidi’nde kurulmuştur. Çam ve ardıç ağaçlarının çevrelediği yaylanın iç kısımları meyve bahçeleri, kır çiçekleri ve dağ çayırları ile kaplıdır. Mut, Silifke ve Karaman halkının sıkça ziyaret ettiği yörenin esas sakinleri olan Yörükler de, çadır kurarak buralarda hayvanlarını otlatırlar. Mut-Sartavul yolunun 21. km.’sinden sağa dönülerek 1.5 km. stabilize yolla ulaşılan Atahan Manastırı, görülmesi gereken yerlerdendir. Yayla yakınındaki Kestel Dağı’nda, Yaban Keçisi Koruma Alanı ve Avlağı’nda bulunan hayvanlar gözlemlenebilir. Hemen yakınlardaki Kestel (Kapuzu) Kanyonu’nda, doğa yürüyüşü yapılabilir.

Silifke – Kırobası (Mara), Uzuncaburç, Balandız ve Gökbelen Yaylaları

Silifke İlçesinin kuzeyinde, Toros Dağları’nın ortasında konumlanmış yayla köyüne, 46 km.’lik asfalt yolla ulaşılır. Günün belirli saatlerinde Silifke’den minibüsler de işler. Silifke yöresinin en eski yaylalarındandır. Roma ve Bizans dönemlerinde de yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Antik çağlardan günümüze kadar gelen ve halen yöre halkı tarafından kullanılan su kanalları bulunur. Yayla ve çevresi, ardıç ağaçları ve Karamuk çalıları ile kaplıdır. Yaylada her yıl 30 Ağustos’ta Kırobası Yayla Şenliği düzenlenir.Silifke yöresi, yaylalar açısından ziyaretçilerine pek çok alternatif sunar. Silifke’ye 27 km. uzaklıktaki Uzuncaburç Beldesi (Yaylası), Antik Olba kenti üzerinde kurulmuş, tarihle iç içe bir yayladır. Yolu asfalt, ulaşımı kolaydır. Kır kahveleri, kır lokantaları, bakkallar, sağlık ocağı, Jandarma vardır. Silifke’den minibüsler işler.

Balandız Yaylası, Silifke Karayolunun 21. km.’sinde kurulmuştur. Çam, antepfıstığı, meyve, sebze bahçeleri, ceviz ağaçları arasındaki yaylada, tipik köy hayatı tüm doğallığıyla gözlemlenebilir.

Gökbelen Yaylası, Silifke karayolunun 30. km.’sindedir. Mersin ve Silifke halkının yaz aylarında yoğun olarak kullandığı yayla, çam ağaçları arasındadır. Yayladaki evler, sebze ve meyve bahçeleri ile bütünleşmiştir. Yaylada her yıl 29-30 Ağustos tarihlerinde Gökbelen Yayla Şenlikleri düzenlenir.

Anamur – Abanoz ve Kaş Yaylaları

Anamur-Ermenek-Karaman karayolunun 50. km.’sindeki Abanoz Yaylası’na, Anamur’dan toplu ulaşım imkanı vardır.İki tepenin yamacında ve dere yatağında kurulmuş olan yaylada, ahşap ve taş yayla evleri, yeşilin içinde özgün mimarisiyle ilgi çeker. Anamur halkının yoğun olarak kullandığı yaylada yaz aylarında bakkallar, kır kahveleri ve et yemekleri sunan kır lokantaları hizmet verir.

Asırlık köknar ve ardıç ağaçları ile kaplı olan yaylada, Bicikli Mağara diye anılan yeraltı mağarası ile Kaletepe’de bulunan kale kalıntısı gezilecek yerler arasındadır.

Anamur-Ermenek-Karaman karayolunun 40. km.’sindeki Kaş Yaylası da gezilip görülmeye değer. İki tepe arasında kurulmuş yaylada, yaz aylarında bakkallar, kır kahveleri ve et yemekleri sunan kır lokantaları hizmet verir.

 

 

 

 

Reklamlar

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: